HOME OFFICE

Ponieważ w ostatnich tygodniach (zwłaszcza na Instagramie) dostałam od Was sporo wiadomości z prośbą o więcej zdjęć i postów o tematyce wnętrzarskiej, w dzisiejszym wpisie postanowiłam podzielić się z Wami moimi pomysłami na to jak urządzić małą przestrzeń do pracy w swoim salonie :)
Pomysł wprowadzenia kilku zmian w naszym domowym biurze krążył po mojej głowie już od kilku miesięcy. To miejsce, w którym spędzamy sporo czasu dlatego chcieliśmy, aby było ono nie tylko spójne z pozostałą częścią mieszkania, ale przede wszystkim wciąż skłaniało nas do kreatywnego działania i twórczego myślenia. W gruncie rzeczy, wygospodarowanie małej powierzchni zarezerwowanej do codziennych obowiązków biurowych, nie jest takie trudne. Domowe biuro można urządzić praktycznie w każdym wnętrzu swojego domu lub mieszkania. Nawet jeśli dysponujemy dość ograniczoną przestrzenią, warto zastanowić się nad stworzeniem małego kącika do pracy (w holu, pokoju dziennym, gościnnym, czy sypialni), gdzie wygodnie będziemy mogli popracować przy komputerze. Urządzając takie pomieszczenie powinniśmy jednak zadbać o kilka niezbędnych elementów i dekoracji, dzięki którym będzie ono funkcjonalne, praktyczne oraz pozytywnie wpłynie na efektywność naszej pracy.

Jako fani zakupów online lubimy ułatwiać sobie poszukiwania nowych mebli oraz dodatków, dlatego coraz częściej korzystam z serwisu LionsHome, będącego nie tylko potężną dawką wnętrzarskich inspiracji, ale też miejscem, gdzie zwykle udaje mi się znaleźć interesujące produkty i dekoracje w najkorzystniejszych cenach. Dzięki stronie LionsHome w szybki i łatwy sposób znajdziecie funkcjonalne rozwiązania dla swojego domu oraz ogrodu, porównacie aktualną ofertę wielu firm, poznacie cenne porady ekspertów oraz odkryjecie nowe, ciekawe blogi. Niezależnie od preferowanego stylu wnętrzarskiego – każdy z pewnością znajdzie tu coś dla siebie :)
Pierwszy i najważniejszy krok w urządzeniu swojego prywatnego biura, to wykorzystanie każdej przestrzeni i umiejętne przekształcenie jej w powierzchnię użytkową. Podstawa to oczywiście odpowiednie oświetlenie, biurko oraz wygodne krzesło. Pozostałe elementy meblowe: regały, komody, otwarte półki, małe stoliki i podnóżki, powinny mieć na celu wielofunkcyjność, stanowić łatwy dostęp do niezbędnych materiałów, ale jednocześnie nadawać wnętrzu ciepła i przytulnego klimatu. Osobiście jesteśmy zwolennikami minimalistycznych i praktycznych rozwiązań. Z tego też powodu, nie tylko w naszym biurze, ale w całym mieszkaniu króluje biel w połączeniu z kolorami ziemi. Jasna kolorystyka to jeden z lepszych wyborów, albowiem optycznie powiększy nawet najmniejsze pomieszczenie, zaś przejrzysta i uporządkowana przestrzeń potrafi nie tylko poprawić nastrój, ale również podnieść naszą wydajność.

Na to jak się czujemy, zachowujemy (a nawet o czym myślimy!) mogą wpływać również zapach oraz rośliny znajdujące się w miejscu pracy. Jak udowadniają liczne badania naukowe, otaczanie się ulubionymi kwiatami oraz zapachem czyni nas szczęśliwszymi, mniej zestresowanymi, a także wpływa na naszą produktywność oraz sukces przedsięwzięcia nad którym pracujemy! Staramy się więc, aby w naszym mieszkaniu nigdy nie zabrakło świeżych kwiatów oraz naturalnych świeczek zapachowych. Ulubione propozycje to: eukaliptus (ożywia umysł i podnosi poziom koncentracji), mięta pieprzowa oraz drzewo cytrusowe (pobudza, podnosi nastrój i skupienie, łagodzi skutki zmęczenia) oraz kojąca umysł oraz zmysły sól morska. Życie w otoczeniu przyrody, czerpanie energii z naturalnych, ekologicznych materiałów (drewno, marmur, len, wiklina) oraz odpowiedni dobór kolorów i dodatków idealnie oddają charakter skandynawskiego designu i lifestyle’u, którymi już od dłuższego czasu zachwyca się cały świat. Tendencje minimalistyczne oraz stosowanie zasady “mniej znaczy więcej” to pierwszy krok do uzyskania wewnętrznego spokoju. Ze względu na jasną formę oraz praktyczne rozwiązania, skandynawskie wnętrze okazało się dla nas świetną bazą dla stworzenia eklektycznego miszmaszu, który komponuje się z pozostałą częścią pokoju dziennego oraz współgra z naszą wewnętrzną wizją i indywidualnym poczuciem estetyki.

Kolejny krok jaki podjęliśmy urządzając swoje domowe biuro, to zachowanie maksymalnej prostoty w przechowywaniu produktów codziennego użytku. Staramy się, aby wszystkie dekoracje oraz przedmioty, które gromadzimy miały swoje miejsce oraz znajdowały odbicie w użyteczności. Lubimy też otaczać się rzeczami, które wywołują w nas pozytywne emocje oraz przywołują na myśl przyjemne wspomnienia. Mowa tu między innymi o ulubionych książkach, zdjęciach z podróży oraz tzw. coffee table books. Nie mogliśmy więc zapomnieć o wygospodarowaniu miejsca na ozdobne skrzynki, gazetniki i organizery, w których przechowujemy korespondencję, magazyny lifestylowe, notesy, czy akcesoria fotograficzne tj. karty pamięci, słuchawki, kable USB. Sporo ciekawych pomysłów na to, jak przechowywać gadżety biurowe oraz cenne pamiątki znajdziecie również tutaj. Bez względu na to, czy jesteś freelancerem, który spędza przy komputerze sporo czasu, czy też kąt do pracy służy ci jedynie do drobnych prac papierkowych i wygodnego odrabiania lekcji z dzieckiem, warto pamiętać o jeszcze jednej istotnej kwestii. Domowe biuro powinno motywować do pracy oraz powodować, że codzienne obowiązki staną się przyjemnością. Sporą dawką pozytywnej inspiracji będą plakaty lub grafiki z radosnym przekazem.

Zastanów się też nad umieszczeniem w okolicach swojego biurka małej ściennej tablicy (sporo propozycji tutaj), gdzie z łatwością przypniesz lub zapiszesz wszystko to, co wpływa na twoją kreatywność. O istotnej roli tzw. mood board wspomina Christel Vatasso w swojej książce “Get Gorgeous: Twenty-One Days to a More Beautiful, Confident You”. Według autorki, codzienną dawkę pozytywnej energii czerpiemy ze wszystkiego co nas otacza, zatem na takiej tablicy powinny znaleźć się zdjęcia inspirujących nas osób, miejsc i wnętrz, ulubione grafiki, rysunki, cytaty, wycinki z gazet, a nawet tekstury. Jest to więc świetny sposób, aby do swojego biura wprowadzić odrobinę personalnego charakteru oraz pokazać swoją kreatywną osobowość. Dodatkowe zalety takiej tablicy to możliwość przypinania informacji o ważnych spotkaniach, terminach oraz wprowadzania częstych zmian dekoracji – w zależności od nastroju i samopoczucia :)